Köpa tomt av privata ägare

Inom Vaggeryds kommun finns ett antal markägare som anmält sitt intresse att sälja mark till privatpersoner som vill skapa sig ett boende på landsbygden. Nedan hittar du kontaktuppgifter till markägarna.

Är du som privat markägare intresserad av att sälja mark?

Kontaktuppgifter till markägare som säljer tomt

Listan är uppdaterad 2020-09-15

Lennart Pettersson
Del av kommun: Nåthult / Skillingaryd
Tomtyta till salu: 3 000 m²
Tel: 0370-718 88
E-post: lennart.anne@gmail.com

Peter Fransson
Del av kommun: Hagafors
Tomtyta till salu: 1 000 - 2 000 m²
Tel: 070-2401985
E-post: peter.fransson@hagafors.se

Sven-Olov Carlsson
Del av kommun: Klevshult
Tomtyta till salu: 1 310 m²
Tel: 073-913 65 69
E-post: sven_olov.carlsson@navnet.se

Carl Johansson
Del av kommun: Klevshult
Tomtyta till salu: 2 200 m²
Tel: 073-044 46 46
E-post: calle@tujo.se

Christina Johansson
Del av kommun: Sandsjön
Tomtyta till salu: 1700 m²
Tel: 073-033 67 15
E-post: grimsjo50@telia.com

Kerstin och Sören Pettersson
Del av kommun: Taglarp
Tomtyta till salu: 2 000–4 000 m²
Tel: 070-666 48 66
E-post: jakt.taglarp@telia.com

Bengt Dahlqvist
Del av kommun: Ålaryd
Tomtyta till salu: -
Tel: 072-230 33 10
E-post: bengt.dahlqvist@telia.com

Anna och Samuel Claesson
Del av kommun: Hok
Tomtyta till salu: 1 000–3 000 m²
Tel: 070-456 93 32
E-post: samuelclaesson@ymail.com

Leif Hellqvist
Del av kommun: Västra Skillingaryd
Tomtyta till salu: -
Tel: 072-528 90 20
E-post: hellqvist54@gmail.com

Per-Erik Johansson
Del av kommun: Västra Skillingaryd
Tomtyta till salu: 1 500 m²
Info: Det finns fyra tomter, cirka 1500-2000 kvm/st, under avstyckning med inkluderat preliminärt förhandsbesked om bygglov som följer i tomtköpet och väg ordnad i tomtgräns.
Gemensamt vatten och avlopp, anslutning el, där anslutningsavgift högst motsvarande kommunal anslutningsavgift tillkommer
Tel: 070-517 27 28
E-post: info@skillingskog.se

Carl-Eric Ekwurtzel
Del av kommun: Sandsjön och Krängshult/Lerås
Tomtyta till salu: 1 500–2 000 m²/st
Tel: 070-552 34 38
E-post: leo_ekwurtzel@hotmail.com

Michael Anderberg
Plats/del av kommun: Mölnarp Linnesjön
Tomtyta till salu:1 600–1 850 m²
Tel: 070-577 57 37
E-post: msanderberg@hotmail.se